Korek jest znanym materiałem już od okresów prehistorycznych. Głównie kojarzony jest z zamykaniem butelek, ale dzięki niezwykłym cechom, znalazł wykorzystanie w wielu specjalnościach i dziedzinach w zwyczajnym życiu. Korek jest terminologią, którą powszednio nadano tkance dębu korkowego.


Najważniejszym dostawcą korka ze względu na najwiekszą powierzchnię lasów korkowych posiada Portugalia. Zbieranie kory z drewien odbywa się plus minus co 9 lat, w określonych porach i powierzone jest tylko biegłym pracownikom. W toku budowy domu, nierzadko zastanawiamy się jaki grunt wybrać, by nasza posadzka gwarantowała nam poprawną izolację, ale też wyrównała drobne niedoskonałośći. Bezkonkurencyjnym artykułem będą tu podkłady korkowe, jakie są produktem naturalnym i niesłychanie solidnym.

Ważne zalety

1. Zabezpieczenie przed harmidrem i utratą temperatury

Grunty korkowe posiadają mały współczynnik przewodzenia ciepła i hałasu. Nie przepuszczają i nie wchłaniają ciepła. Grunty korkowe, dzięki unikalnej strukturze, utrzymują własne właściwości do izolacji w obszernym zakresie temperatur.

2. Wysoka elastyczność powierzchni i mało symetryczna struktura

Korek jest nad wyraz plastyczny i giętki. Po nacisku szybko wraca do poprzedniego stanu, nie nosząc żadnych znaków odkształceń. Poszarpana powierzchnia pozwala dodatkowo wyrównać słabości podłogi.

3. Spora odporność

Korek jest niesłychanie wytrzymały na ścieranie nawet podczas dużego współczynnika tarcia. Nie drobi się i nie ustępuje mechanicznym uszkodzeniom.

4. Niezmienny rozmiar

Korek jest przewybornym materiałem stabilnym wymiarowo. Po rozwinięciu podkładu i ułożeniu na nim atrakcyjnej podłogi lub mebli, podkład bezustannie będzie miał identyczną grubość. To sprawia, że idzie odpowiedniej dopasować elementy i nie występują szczeliny pomiędzy elementami.

5. Powietrze i ciecze zostają zablokowane.

Korek w następstwie zawartości suberyny jest szczelny dla cieczy i powietrza, a dodatkowo nie reaguje z nimi chemiczne .


Korkowy podkład idzie wykorzystywać bez względu na to co znajduje się na podłożu. Nie ważne czy jest to drewno, guma czy podłoga pływająca. Podkład doskonale wytłumi drgania i wygłuszy głosy ludzi chodzących. Jest wyjątkowo łatwy w montażu, a dostępne artykuły z tej partii odszukamy na cork24.co.uk.
Współcześnie ogromny nacisk kładzie się na to by artykuły były wytrzymałe na aktywność płomienia i wysokiej temperatury, korek wypełnia ten obowiązek i na dodatek nie generuje trujących oparów w czasie palenia.